Yeşil alanlar , bahçeler , ormanlar biz insanların yaşam , oksijen  kaynağıdır . Evimizde orman oluşturmayız ama  yeşil alanlar ya da  bahçeler oluştururuz . Müstakil evlerimizin ya da yazlıklarımızın mutlaka bahçeleri vardır ve günün % 70’inden fazlasını bu bahçelerde geçiririz . Bu nedenle bahçelerin peyzajı ve dekorasyonu bizler için önemlidir .

Bahçe Peyzajı 1

Bahçe düzenlemesi ve bakımı zordur  ve  mevsim koşulları, alan yetersizliği , zamansızlık  gibi nedenlerden dolayı pek çok kişi bahçelerini yanlızlığa ve bakımsızlığa bırakmıştır. Bahçe düzenlemesinde  günümüzün gözde mesleklerinden olan peyzaj mimarlığı ile bahçe konusunda her tür yardımı ve öneriyi  peyzaj mimarları tarafından rahatlıkla alabilmekteyiz .

Bahçe Peyzajı3

Peyzaj düzenlemesinde kullanabileceğiniz pek çok doğal taş vardır .  Kumtaşı, mermer, granit, çakıl taşı, kalker, dolomit, dere taşları, kayrak taşı, traverten bu taşlar arasındadır. Bu taşlardan özellikle dere taşları ıslandıklarında rengarenk ve pırıl pırıl bir görüntü ortaya koyar. Bahçede doğal taş kullanmak bitkileri tamamen göz ardı etmez , aksine bitkiler için yer ayırıp farklı renklerdeki taşlarla çevrelediğinde ortaya çok daha renkli ve canlı bir görüntü çıkar .  Peyzaj taşlarıyla yürüme yolu, merdiven, bahçe çiti gibi bitkilerinizin arasını ya da etrafını süsleyecek farklı düzenlemeler yapılabilir .

designer garden