Hep güzel şeylerden bahsetmek; güzeldir ve de keyiflidir. Fakat yanlışları da fark etmeli ve doğruları ile değiştirmeliyiz.

Şöyle bir düşünün evde temizlik yapacaksınız fakat her yerde biblo var. Bu yanlıştır. Onları indir kaldır, o temizlik eziyete dönüşecektir.

Doğrusu ise, belki bir vitrin yapıp içine koyabilirdiniz. Peki televizyon seyredeceksiniz, televizyonunuz tam salonun ortasında yanlış.

Salon dekorasyonunun püf noktaları (4)

Onu duvara yaslayabilirsiniz. Zeminde ki parkeniz devamlı çiziliyor, bunun sonucunda belki terlikle gezerken bile huzursuzluk yaşıyorsunuz.

Sandalyenizi salonda çekerken parkeniz zarar görecek diye huzursuzluk yaşıyorsunuz. O zaman ne yapacaksınız? Gelin siz onu mesela laminat parke yapın.

En azından çizilmezliğini kullanın. Evet zemininiz parke size çok keyif veriyor ama kullanımda bir sürü yanlışlara neden oluyor.

Niye çünkü mobilyaların altına keçe koymadınız. Bu yanlışı bu doğru ile düzeltebilirsiniz.

Peki geldik yemek masasının konumuna; yemek masasında yemek yerken, bir bakıyorsunuz ki sandalyenizi çektiğinizde büfeye çarpıyorsunuz. Bu yanlıştır.

Demek ki; aslında tam da ihtiyaç olan işlevsellik ve fonksiyonu harekete geçirmek.

Biz mutlaka bir büfemiz olsun diye düşündüğümüzde, o büfeyi oraya koymamalıyız, doğru noktada olmalı, kullanımı rahat olmalıdır.

Aydınlatma da en büyük yanlışlarımızdan biri ise, enerji tasarruflu ampul kullanmayı tercih etmemiz ve de beyaz olanını tercih etmemizdir.Salon dekorasyonunun püf noktaları (1)

Çok güzel ama beyaz değil sarı ışık kullanılmalı. Belki de o sıcaklığı mekana verecek halojen ampul kullanıyorsunuz.

O da bir yanlıştır. Gelin biz yine enerji tasarruflu ama sarı ışık kullanalım.

Aydınlatmanıza direk ampulü takıyorsunuz. Ama bir bakıyorsunuz ki ampul gözünüzde yansımaya neden oluyor veya rahatsızlık veriyor.

O zaman demek ki bu yanlışı ortadan kaldırmak için onu gizli aydınlatma olarak kullanacağız. Belki de bir aplik kullanacağız.

Ve tavana ışığı vereceğiz. Böylece daha romantik bir mekana sahip olacağız.

Mimar
Selim Yuhay