Yerden aydınlatma sistemi, özellik ile dışarıda bir bahçenin olduğu ya da merdivenlerin olduğu evlerde tercih edilebilir. Bu demek oluyor ki, aslında yerden aydınlatmanın en fazla kullanıldığı noktalar, merdivenli bölümler yani merdivenlerin olduğu yerlerde, merdiven basamaklarının yakınlarına, yerden aydınlatma için yürüme yollarına, bu sistemi uygulayabilirsiniz.Yerden aydınlatma sistemi nerelerde kullanılmalıdır (9)

Yerden aydınlatmanın en fazla kullanıldığı alanlar bunlardır. Bu aydınlatma sisteminin tercih edilme nedenlerinden ya da böyle bir aydınlatmanın yapılma nedenlerinden en önemlisi, özellikle o alanlarda çok yüksek ışık istenilmemesidir.

Yerden aydınlatma sistemi nerelerde kullanılmalıdır (10)

Özellikle basamak gibi noktalarda sadece önünüzü görebilecek kadar ışığa ihtiyaç duyduğunuz ya da dışarıdaki dış aydınlatmanın olduğu yürüme koridorlarında sadece önünüzü görebilecek kadar ışığa ihtiyaç duyduğunuz düşünülürse bu gibi noktalarda yerden aydınlatmanın daha uygun olduğunu göreceksiniz.  Yerden aydınlatma sistemi nerelerde kullanılmalıdır (11)