Salonumuzun gelinlikleri perdelerimizdir. Perdelerimizi neye göre seçeceğiz ? Hangi rengi uygulayacağız ? Ne tarz perdeler var ? Perdelerin olmazsa olmazı blackoutlarımız. Türkçe karşılığı siyah karanlık yani dışarıdan gelen gün ışığını tamamıyla kesen. Onun sağ ve sol tarafına  hemen önünde olacak olan güneşliklerimiz ve ya fon perdelerimiz. İkisi arasında da tül perdelerimiz ; bunlar ray üzerinde olabilir ve ya katlanır stor perde şeklinde olabilir . Bunlar hem dışarıdan evin içinin görünmesini hem de evin gerçekten o gelinlik tülünü düşündüğünüz zaman  aynı tarzda o şıklığı verecek olan aksesuardır .

curtains-003

Aksesuar perdelerin  renklerini düşündüğümüz zaman yani renk tasarımında öncelikle salonun geneline bakıyoruz. Genelinde ; halı , parke , çerçeve ve mobilya kumaşlarımız…  Çoğu kullanıcı perdelerini oturma grubunun rengi ile aynı yaparak büyük bir yanılgıya düşüyor.  Mümkün olduğu kadar onları birbirinden kopuk , ama içlerindeki renk tonlarından  içerisine serpiştirerek  kullanmakta fayda vardır.

Collorful_Bright_Modern_Curtain_Ideas

Günümüzdeki perde çeşitlerini düşünürsek ;  klasik salonlarda balon perdeleri ,  modern salonlarda ise japon perdeleri ya da  ip perdeleri tercih ederek daha tasarımlı yaşamaya devam edin…

m design living room grey sofa couch red drapes curtains brown tree wall sticker decal african table