Bahçe düzenlemesinde ana unsur ; sulama sistemleridir . Bunlar için springler , lateral denilen boru hatları belirlendikten sonra üst baş noselları , eğer sıra hatlarında kullanıcaksak damlama sulama sistemleri gibi unsurları kullanarak altyapı sistemlerini oluşturabiliriz.  Doğru bir drenaj çok önemlidir . Bahçenizin yapısal hattını bozmadan , inşaat alanlarınıza zarar vermeden , drenajın çıkış yolunu yapmak şarttır. Özellikle  düz bahçeler için drenaj çok gereklidir . Çünkü eğimli alanlardaki gibi suyu aşağıya devam ettirmezler . Bunun dışında en önemli şey görüntü sağlayan alanlarda da kendi istediklerimizi belirleyebilmemiz .

front-garden

Çim belirlerken yapmamız gereken, bizim alanımızda yaşayabilecek çim tohum karışımlarına doğru karar verebilmektir . Bunun için herhangi bir tohum uzmanı olan firmadan , hangi tohum karışımlarının size uygun olduğunu öğrenebilirsiniz. Eğer hızlı bir sonuç almak istiyorsanız ; tohum yerine rulo çim de kullanabilirsiniz. Rulo çimler de bahçe düzenlemesinde çok fazla tercih edilmektedir . Rulo çimin en çok tercih edilme sebebi ; serilir serilmez sonuç vermesidir. Tohumdaki gibi bir bekleme süresi yoktur . Tohum maliyeti düşük olsada işçilik maliyeti eklenmesinden dolayı , İşçiliği olmayan rulo çimler artık çok fazla tercih edilmektedir.

buffal-garden-1

Bahçemizin üst yapısıyla ilgili önemli unsur da aydınlatma kalemleridir. Günümüzde artık bitkisel aydınlatma , büyük ışıklı yol aydınlatmalarının yerine tercih edilmektedir . Yol aydınlatmalarında da  küçük , adımları ve merdiven basamaklarını belli edecek aydınlatma elemanları tercih edilir .

vintage-style-garden-decorations-backyard-ideas-1

Bahçe düzenlemesinde önemli bir diğer unsurda bahçe aksesuarlarıdır . Evimize yakın olan bölümlerde minimal, evimize uzak olan bölümlerde ise daha büyük görüntülere sahip bahçe aksesuarları seçersek; hem evimizden itibaren bahçe cephemizi kapatmamış oluruz , hem de göz yorgunluğunu minimuma indirmiş oluruz . Yine bitkileri seçerken evimize yakın alanlarda daha bodur bitkiler kullanıp , evimizin dış cephesinde özellikle perdeleme , görüntü ve ses kirliliğini engellemek amaçlı büyük aksesuarları tercih edebiliriz.