Gümüş bir obje alırken ilk dikkat edeceğimiz nokta üzerinde bulunan 800 , 900 ve ya 925 ayar olan bir ayar damgası  ve onun yanında da  üreten firmayı belirten bir patent numarasının bulunması gerekmektedir . Eğer patent numarası yoksa , mutlaka onun satıldığı yerin veyahut da  onu üreten firmanın isminin yanında bulunması gerekmektedir .  Eğer üzerinde patent , ayar numarası veyahut da üreten firmanın ismi yoksa bu ürün kesinlikle gümüş değildir .

il_570xN.520301943_2b5b

Ülkemizde gümüş  daha çok sofra takımı olarak kullanılmaktadır . Bunun dışında plaket olarak , kupa yapımında kullanılmaktadır .  Gümüşlerin GESAD üyesi ya da odaya kayıtlı yerlerden alınması gerekmektedir . Bunun avantajı , bu  noktalardan alınan tüm ürünlerin sorumluluğu GESAD ve odaya ait olmasıdır . En ufak bir probleme bile en kısa zamanda çözüm bulmaktadırlar .

Elegant-Silver-Classic-Bathroom-Decoration-Ideas

Gümüş , altın gibi bir yatırım aracı değildir . Fakat 100 – 150 yıllık gümüşler tarihi yapılarından dolayı çok yüksek meblağlara satılmaktadır , müzayedelerde ve sergilerde de görülür . Gümüş  dediğimiz zaman , gümüşün içine tamamıyla sanat girer .  Gümüşlerde sanat önemlidir . Çünkü gümüş asaleti simgeler . Gümüş alan kişi sanatı ve prestiji için alır .

owl-home-decor----silver-metallic-owl-lover-cake-topper-home-decor-centerpiece

 

Evlerde gümüş aksesuarlar ;  yemek takımlarında , vitrin dolaplarında , sehpalarda , masa üstlerinde , duvarlarda , konsollarda , lambalarda , banyolarda ,  saat olarak , ayna olarak , mumluk , peçetelik , tuzluk olarak kullanılmaktadır.