Su bazlı boyalar;  akrilik esaslı yapıları ile bünyelerinde yoğunlukla su ihtiva eden ve kururkende bünyelerindeki suyu vererek kuruyan sağlığa zararlı olmayan boyalardır. Bu sebeple yağlı boya dediğimiz sentetik boyalardan kuruma özellikleri bakımından da ayrılırlar .

Sentetetik esaslı malzemeler kururlarken bünyelerindeki solventleri vererek kuruduklarından , sağlık açısından problem oluşturabilecek durumları yaratabilirler. Daha uzun kullanım ömrüne sahip olan su bazlı boyalar , yağlı boyalar ile kıyaslandığında parlaklıklarını zaman içerisinde kaybetmezler, sararma gibi problemleri olmaz. Ayrıca üst üste birden fazla kat uygulandığında çatlama problemlerini zaman içinde karşımıza getirmezler.

paintcans

Su bazlı boyalar , uygulama yapılan alanların kısa zaman içerisinde kullanıma açılmasını sağlar . Sentetik yani yağlı boyalar içerdikleri solventlerden dolayı , boya işleminden sonra yaklaşık bir hafta süreyle solventlerin kokusunu mekanda tutarlar . Bu nedenle uygulama sonrası kısa sürede kullanıma açılmazlar . Bu nedenlerle su bazlı boyalar ; hem uygulama yapan kişi , hem mekan sahibi hem de mekanda bulunan kişiler açısından çok daha sağlıklı ve kullanışlı malzemelerdir.