Her odanın penceresi olacak diye bir kaide yok. Çalışma ve toplantı üzerine kurulan odaların büyük bir çoğunluğunda pencere görmek neredeyse zor. Burada ise aklımıza takılan soru penceresi olmayan bir oda nasıl aydınlatılır?Zor değil arkadaşlar. Aydınlatılabilir. Normal aydınlatma yöntemlerinin aksine birçok şey var. Hemen başlayalım.

Penceresi olmayan odaların Işıklandırması Nasıl Olmalıdır (2)

Öncelikle duvara ya da tavana monte edilen lambaları kullanmanıza gerek yok.  Yerden tavana doğru uzanan lambaları seçebilirsiniz. Kısacası arkadaşlar ayaklı lambaları kullanabilirsiniz. Ek olarak kirişlere ışıklandırmalar yerleştirebilirsiniz. Tabi saydam girişler almanız ve bayağı ampul harcamanız gere ki o ampullerin ömürleri bittiğinde değiştirmesi bir hayli sıkıntı olacaktır.Penceresi olmayan odaların Işıklandırması Nasıl Olmalıdır (1)

Son olarak küçük bir odada olduğunuzu varsayarak ve burada sadece çalışma anlamında kullanacaksanız duvara monte edilen basit lambaları tercih edebilirsiniz. Birde sakın ola duvarlarınızı boyamadan, odanızı dekore etmeden bu lambaları almayın.

Penceresi olmayan odaların Işıklandırması Nasıl Olmalıdır (1)

Çünkü duvarlarınızın veya mobilyalarınızın rengi ışığı arttırabilir ya da azaltabilir.Yansıtan bir duvar boyasına sahipseniz büyük ihtimalle çok da aman, aman bir ışıklandırma gerekmez. Ancak siyah gibi bir duvar rengine sahipseniz birden fazla lamba barındırmalısınız.