Şişecam Topluluğu’nun kültürel mirası koruma ve gelecek kuşaklara aktarma misyonu doğrultusundaPaşabahçe Mağazaları’nın Anadolu’daki tarih ve kültür birikimini cama yansıttığı ‘Tarih-Kültür-Cam Koleksiyonları’na bir yenisini daha eklendi. Paşabahçe Mağazaları’nın bugüne kadar 11 ayrı başlık altında hazırlandığı ‘Tarih-Kültür-Cam Koleksiyonları’nın 12’ncisi 1 Ekim 2013 tarihinde İstanbul’da düzenlenen özel bir geceyle tanıtıldı.

İlk kez 1999 yılında tanıtılan ‘Osmanlı’ ile başlayan Tarih-Kültür-Cam Koleksiyonları kapsamında, Mineli Camlar’, ‘Camda Mavi Beyaz’, ‘Camda Sanatlı Yazı’, ‘Mozaik, Anadolu Medeniyetleri’, ‘7’, ‘Aşure’, ‘İstanbul’, ‘Kubad Abad: Kristalin Çiniler’ve ‘Konuşan Paralar, Sikkeler’ koleksiyonları tarih ve kültür severlerle buluştu. Anadolu coğrafyasındaki kültürel mirasın çeşitliliği ve derinliğini ortaya koyan temalar ve eserlerden oluşan bu koleksiyonların sonuncusu ise ‘Zevk-i Selim Koleksiyonu’ oldu.

2400_pasabahce-magazalarindan-zevk-i-selim-koleksiyonu_3

Anadolu’nun binlerce yıllık tarihinden beslenen geleneksel el sanatlarımızı cama yansıtan Zevk-i Selim Koleksiyonu’nda tezhip, gölge oyunu, hat, sedefkari, telkâri, kalem işi, dokuma, kaftan, taş, mermer, seramik ve çininin camla buluştuğu toplam 32 eser yer alıyor. Bu eserlerin her biri sadece 2 biner adet üretilecek. Geleneksel el sanatları temalı Zevk-i Selim Koleksiyonu ile ‘Tarih-Kültür–Cam Koleksiyonu’nda toplam eser sayısı 400’ü aşarken,  ilk 11 koleksiyonda yer alan ürünlerin yarıya yakını limitini doldurduğu için   artık üretilmiyor.

2400_pasabahce-magazalarindan-zevk-i-selim-koleksiyonu_4

‘‘Modern tasarım yaklaşımımıza ilham veren kültür değerlerimizi camda buluşturduk.”

Paşabahçe Mağazaları Genel Müdürü Esra Tokel, gecede yaptığı konuşmada, yeni koleksiyonun teması olan el sanatlarının, toplumların soyut kültürel mirasının en önemli unsurlarından biri olduğunu belirterek, “El sanatları, sanatkârların bilgi ve becerisine dayanır. Araç-gereç kullanılsa da el işçiliği ve el becerisi esastır. Geleneksel, bölgesel, sosyal, kültürel, sanatsal ve estetik özellikler taşır. El sanatları sadece bir ürünü, malzemeyi veya eseri değil, insanımızın muhabbetini, duygusunu, hasretini, zorluğunu, sevincini, sabrını, zarafetini, inancını, mutluluğunu, tasavvurunu ve simgelerini de anlatır; bizi anlatır. Koleksiyonumuzla, el sanatlarımızı, geleneklerimizi, modern tasarım yaklaşımımıza ilham veren kültür değerlerimizi, cam işinde, camda buluşturduk” diye konuştu.2400_pasabahce-magazalarindan-zevk-i-selim-koleksiyonu_5

Tokel, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Koleksiyonumuz; ismini, ustalarımızın en temiz, doğru, dürüst, kusursuz, nezih ve en yüksek derecedeki zevk anlamına gelen niteliklerinden, zevk-i selim’den aldı. Zevk-i Selim Koleksiyonu ile Anadolu’nun akl-ı selim, kalb-i selim, sanatkarlarının zevk-i selim işlerine, el sanatlarımıza selam ediyor, el sanatlarımızdan kesitleri, zarafeti, has işi, ustalığı, işçiliği ve tasarımı, somut olmayan kültürel mirasımızın envanterine armağan ediyoruz.”

Masko Outlet