Ofis Tasarımı Nasıl Olmalıdır ?

Ofis Tasarımı Nasıl Olmalıdır ? Ölçütleri meslek gruplarına göre değişiklik gösteren bir durumdur.Ofis Tasarımı Nasıl Olmalıdır ? Bir mimarlık Ofis Tasarımı ile bir avukatlık bürosu , bir finans ofisi ve ya bir pazarlama ofisi asla aynı kıstaslarla ele alınamaz. Her meslek grubunun çalıştığı ofisin sorunları farklıdır . Ofis tasarımı yaparken

Ofis tasarımının ölçütleri meslek gruplarına göre değişiklik gösteren bir durumdur. Bir mimarlık ofisi ile bir avukatlık bürosu , bir finans ofisi ve ya bir pazarlama ofisi asla aynı kıstaslarla ele alınamaz. Her meslek grubunun çalıştığı ofisin sorunları farklıdır . Ofis tasarımı yaparken şu soru karı sormak gerekir :

  • Ofis kaç metrekare çalışma alanına sahip ?
  • Belli olan metrekarede kaç kişi çalışacak ?
  • Çalışma günleri ve saatleri nedir ?
  • Ofisin müşteri çeşitliliği nedir ?
  • Ofisin mevcut olduğu iklim ve coğrafi durum nedir ?

Bu maddeler tasarıma başlamak , konsept yaratmak için olmazsa olmaz maddelerdir. Ofis tasarımının olmazsa olmazı bir diğer madde de elbette insandır. Ofis tasarımı cümlesinde özne her zaman insan kavramıdır. Tasarıma çalışanların öncelikli ihtiyaçlarını ilgilendiren konuların çözümüyle başlamak fayda sağlar. Örnek vermek gerekirse ; çalışanların ergonomisi , iş döngüsünü kolaylaştırıcı çözümler , depolama vs.  iyi çözülmeden ofis zemin kaplaması , ofisin boyası ve ya ofiste kullanılacak objeler düşünülürse o ofis tasarımı bir ayağı topal kalan bir tasarım olur .
Modern-Office-Furniture-003b6

Ofis tasarımında ; renk algısı aydınlatma ile anılan bir durumdur. Seçilen renkten önce iyi bir aydınlatma tasarımına sahip olmanız gerekmektedir . Aydınlatma tasarımını sorunsuz olarak kabul ettiğimiz taktirde , ofisin büyüklüğüne bağlı olarak ve belli ölçeklerde her renk tercih edilebilir, tabiki ergonomik kıstaslar düşünülerek. 40 metrekare ofisiniz var ve koyu renk istiyorsunuz, bu ancak renk oranlarını açıkları koyuları doğru yerlerde kullanarak olabilir. Küçük ofisim var , koyu renk kullanırsam acaba mekan boğulur mu endişesini yaşamayın.

Untitled 1

Bunlar doğru ve oranlı bir kullanımla rahatlıkla çözülebilir . Kısa süreli toplantı odalarında açık tonlar , uzun süreli toplantı odalarında daha sıcak ve orta tonlar kullanmak her zaman daha doğrudur.