Kırmızı diğer renklerden farklı olarak ilginç bir renktir. Yapılan çalışmalara göre kırmızı endişe , kaygı , kızgınlık ve rahatsızlık gibi negatif duyguları uyandırdığı gibi mutluluk ve heyecan , ihtiras gibi olumlu duyguları da uyandırabilir. İnsanlar kırmızı renge  farklı etki ve uyaranlara göre farklı biçimlerde tepki ler  verirler. Bir rengi algılarken algı mekanizması çok mühimdir.ce169d51f3976b27a53082ae3c908f6e4

Çoğu insan kırmızı rengi , gözü uyaran  bir renk olarak algılar. Bir tablonun önünde duran kişi tüm renklerin arasında ilk kırmızıyı fark eder.  Kırmızı bir yatak odası ihtiras duygularını açığa çıkarabileceği gibi beyni çok uyardığından  kan basıncında  bir artışa ve  kalp atışlarınızın artmasına neden olabilir . Yapılan bir çalışmada katılımcılar tarafından  kırmızı  ofis mobilyalarının geleneksel mobilyalara göre çok dikkat dağıtıcı olduğu raporlanmış , öte yandan aynı çalışmada kırmızı ya da turuncu gibi canlı  renklere  boyanmış duvarları olan ofislerde beyaz ve ya bej duvar  renklerine  göre daha az tekrar okuma ve düzeltmeler yaptıklarını raporlamışlar.

best-living-room-color-combinations

Yine benzer bir çalışmanın sonucuna göre , kişilerin işe başladıklarında duygu durumları kötü olsa da kırmızı renkle boyanmış bir odada  mavi renkle boyanmış bir odaya göre daha pozitif  hissettikleri , daha hızlı çalıştıkları ve daha uzun  metinler yazabildikleri izlenmiş. Bu çalışmalardan araştırmacıların çıkardığı sonuç , ortamdaki belli bir rengin yoğunluğuyla kişinin uyarılma seviyesi arasında bir bağlantı olduğu ve kırmızı rengin  merkezi sinir sistemini uyardığıdır. Bir çalışmada da kişilerin farklı renklerin bulunduğu bir odada , gri tonların bulunduğu bir odaya göre kalp atışlarının daha yavaşladığı görülmüş . Başka bir çalışmada da  mavinin nabzı düşürdüğü  ve iştahı  bastırdığı  görülmüş .

Classic-Italian-furniture-by-Provasi-luxury-red