Evimizde kullanacağımız dekoratif aydınlatmalar; sarkıt aydınlatmalar , spot aydınlatmalar , indirek aydınlatmalar( gizli ışıklandırmalar) ya da lambader (ayaklı aydınlatmalar) ve abajurlar olarak çeşitlendirebiliriz. Sarkıt aydınlatmalardan kastımız avizelerdir aslında, daha çok salonlarımızda kullanırız. Bunların tamamen camdan yapılmış olanları , ahşaptan yapılmış olanları ya da taşlı olanları vardır.

Salonumuzun dekorasyonuna göre bunlardan bir tanesini seçebiliriz. Bir ya da iki tane , bir tanesi merkez noktada diğeri yemek alanında olmak üzere ikili bir sarkıt aydınlatma kullanabiliriz. Dekorasyonda Aydınlatma Çeşitleri  (1)

Sarkıt aydınlatmalara destek olarak spot ya da şerit led ışıklar kullanabiliriz. Bunun için salonun büyüklüğü önemlidir, eğer 40 metrekareden büyük bir salonumuz varsa hem sarkıt aydınlatma hem de şerit led aydınlatmalar kullanabiliriz.

Dekorasyonda Aydınlatma Çeşitleri  (3)

Ayaklı aydınlatmalar dediğimiz lambederler; salonumuzda,yatak odamızda ya da çalışma odamızda kullanabileceğimiz aydınlatmalardır. Bu aydınlatmaların ışıkları direk olarak değil de duvarlardan ya da tavandan yansıyarak odamızı aydınlatacağı için ; loş bir aydınlatma rahatlatıcı etki yapacaktır. Abajurlar ise genelde dekoratif amaçlı kullanılır, aydınlatma amacıyla kullanılmaz. Salonda süs olarak kullanılan abajurlar genelde yakılmaz ama yatak odasında yatak başında kullanılan abajurlerde ise çok yüksek wattlı ampuller kullanmamanızda yarar vardır.