Şömineler sadece iç mekanlarda değil dış mekanlarda da kullanılabilir. Terasa, balkona veya bahçeye mekana uygun bir şömine yerleştirilebilir.
Şömine yerleştirilmek istenen mekanda öncelikli olarak uygun bir baca bulunması gereklidir. Baca yoksa tadilatla baca yapılması veya bacasız şömine kurulması gerekir.Balkonda Şömine Keyfi (1)

Havaların soğumaya başlamasıyla tadı kaçmaya başlayan dış mekanlarda, şömine ateşi önünde oturup manzaranın keyfine varmak bambaşka bir zevk olsa gerek. Elbette açık havada balkonu veya terası tümüyle ısıtmak söz konusu değil. Sadece ateş başında oturanlar yararlanacak olsa da ateşi seyretmesi bile zevklidir.

Çok sık yağış alan ve açık havada oturmaya fırsat vermeyen bölgelerde açık havada şömine kullanışlı olmaz. Daha çok serin akşamların yaşandığı, kuru bölgelerde bir işlevi olacaktır. Balkon inşaatın başında şömineli olarak tasarlanmamışsa, balkonunuza uygun bir şömine modeli için şömine firmaları ile irtibata geçmeniz gerekir. Şöminenin yapı malzemesi, konumu, bacası gibi ayrıntıları profesyonellere danışmak en doğrusu.

Dış mekanlarda en çok kullanılan şömine modellerinden biri taş şöminelerdir. Dışarıdaki manzarayla uyumlu, doğal bir görünümleri vardır.Balkonda Şömine Keyfi2

Ülkemizde daha çok balkon barbekülerine rastlanır. Şömine firmaları tarafından satışı yapılan balkon barbeküleri ile açık havada mangal keyfinin tadı çıkarılabilir.

Balkonda şömine için yer ayrılmamışsa ve siz de tadilatla uğraşmak istemiyorsanız bacasız şömineler size uygun bir çözüm olabilir. Bacasız şömineler duman, is yapmaz ve taşınabilir modeller dilediğinizde balkonda dilediğinizde evin içinde şömineyi kullanma olanağı sağlar.