Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği’nin bu yıl 9’uncusunu düzenlendiği, sunuculuğunu ünlü Tiyatrocu Hakan Bilgin’in yaptığı, Salteks’in ana sponsorluğunda Genç-Kayalar A.Ş ve Flokser Group Sertex’in altın sponsorluğunda gerçekleşen Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışmasının kazananları, 7 Kasım 2013 Perşembe akşamı TİM Dış Ticaret Kompleksinde gerçekleşen ödül töreni ile açıklandı. Akademisyen Prof. Dr. Özlem Er, Tasarımcı Roberto Serio, MOBİ Yönetim Kurulu Başkanı Raşit Karaaslan gibi önemli isimlerin aralarında bulunduğu jüri ekibi, finale kalan 14 tasarım içinden 6 kategorinin birincilerini seçti. Birbirinden farklı ve kullanışlı tasarımların yer aldığı yarışmada, jüri tarafından seçilen 6 ayrı tasarım kendi kategorilerinin birincileri olarak bu yıla damgasını vurdu. Ödül töreninde birinci aşamada seçilen 14 finalist 3 bin’er TL ile ödüllendirilirken, ikinci aşamada finale kalan 6 tasarımcıya da 3 bin TL daha verilerek 6 bin TL ile ödüllendirildi.

Kazanan tasarımlar 8 Kasım tarihinde TİM Dış Ticaret Kompleksi’ndeki sergide ziyaretçiler tarafından görülebilecek. Üç yıl önce bir ilk olarak gerçekleşen protoip üretimi MOSDER’e üye firmalar tarafından yapıldı. MOSDER Başkanı Ahmet Güleç, 2013 yılındaki dokuzuncusunu gerçekleştirdikleri yarışmaya, geçen yıllardan yüzde 50 daha fazla katılım olduğunu; projeye gençlerin ilgi ve güveninin artmasından dolayı sektör ileri gelenleri olarak büyük mutluluk duyduklarını söylüyor.

Tasarım yarışmasının 6 ayrı kategoride kazananları;

Gençlerin birbirleri ile rekabet ettikleri yarışma kategorileri ise şu şekilde sıralanıyor;

Oturma-Dinlenme Kategorisi Birincisi;
Fatih Zerdeli, Melihşah Üniv. – Endüstri Ürünleri Tasarımı, Üretici Firma: İstikbal

Depolama, Koruma, Düzenleme Kategorisi Birincisi;
Emre Sağır, Mimarsinan Üniv. – İçmimarlık, Üretici Firma: Teleset

Tamamlayıcı Mobilya Servis Ünitesi Kategorisi Birincisi;
Gizem Akat-Ezgi Topçu, İstanbul Teknik Üniv. – Endüstri Ürünleri Tasarımı, Üretici Firma: Konfor

Uyuma Kategorisi Birincisi;
Emre Sağır, Mimarsinan Üniv. – İçmimarlık, Üretici Firma: Yatsan

Genç Mobilya Kategorisi Birincisi;
Emre Eslek, Mimarsinan Üniv- İçmimarlık, Üretici Firma: Doğtaş

Engelliler için Ev Mobilyası Kategorisi Birincisi;
İbrahim Özen- Efkan Çetin, Anadolu Üniv-Endüstri Ürünleri Tasarımı,

Ayrıca ilk 16‘ya giren finalistlerin tasarımları; Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği’nin yarışmacılara hediyesi olarak, Adres Patent firması tarafından ücretsiz olarak Tasarım Tescili ile onaylatılacak.

Masko Outlet